Your session is about to expire in: . Go to cart. Your session has expired! Login.


Narrative Feature Competition

Best Narrative Film: Silent Souls (Ovsyanki), directed by Aleksei Fedorchenko, Russia

Best Narrative Film from the Arab World: Here Comes the Rain (Shatti Ya Dini), directed by Bahij Hojeij, Lebanon

Best Actor: Andrew Garfield in Never Let Me Go, directed by Mark Romanek, United Kingdom/USA

Best Actress: Lubna Azabal in Incendies, directed by Denis Villeneuve, Canada/France

Jury Special Mention: Carlos, directed by Olivier Assayas, France/German

Documentary Feature Competition

Best Documentary (tie): Pink Saris, directed by Kim Longinotto, United Kingdom, India and: Nostagia For the Light (Nostalgia de la luz), directed by Patricio Guzmán, Chile/Germany/France

Best Documentary from the Arab World (tie): Homeland, directed by George Sluizer, The Netherlands and: We Were Communists (Sheoeyin Kenna), directed by Maher Abi Samra, Lebanon/France/United Arab Emirates

Afaq Jadida/New Horizons Competition

Best New Narrative Film: Gesher, directed by Vahid Vakilifar, Iran

Best New Narrative Film from the Arab World: OK, Enough, Goodbye (Tayeb, Khalas, Yalla), directed by Raniah Attieh and Daniel Garcia, Lebanon, United Arab Emirates

Best New Documentary: Bill Cunningham New York, directed by Richard Press, USA

Best New Documentary from the Arab World: El ambulante, directed by Eduardo de la Serna, Lucas Marcheggiano and Adriana Yurcovich, Argentina

Jury Special Mention: Living Skin (Jeld Hayy), directed by Fawzi Saleh, Egypt

Audience Choice Award: West Is West, directed by Andy De Emmony, United Kingdom

Emirates Competition

Best Narrative Short – 1st Prize: Gheamt Shroog (Ahmed Zain, United Arab Emirates)

Best Narrative Short – 2nd Prize: One More Day (Chaker Ben Yahmed, Bahrain)

Best Narrative Short – 3rd Prize: Night Guard (Fadel Al Muhairi, United Arab Emirates)

Best Narrative Short – Special Jury Prize: Clothesline (Essa Aljanadri, United Arab Emirates)

Best Emirati Narrative Short: Shhh (Hafsa Al Mutawa, Shamma Abu Nawas, United Arab Emirates)

Best Script: Gheamt Shroog (Ahmed Zain, United Arab Emirates)

Best Cinematography: Daken (Bader Al-Hamoud, Saudi Arabia)

Best Documentary Short – 1st Prize: The Queen (Hadi Shuaib, United Arab Emirates)

Best Documentary Short – 2nd Prize: Coastal Laws (Ebrahim Rashid al-Dosari, Bahrain)

Best Documentary Short – Special Jury Prize: Of Fish & Men (Rola Shamas, United Arab Emirates)

Best Student Short Narrative – 1st Prize: Shhh (Hafsa Al Mutawa, Shamma Abu Nawas, United Arab Emirates)

Best Student Short Narrative – 2nd Prize: I Love You, Champs Élysées (Mahdi Ali Ali, Qatar)

Best Student Short Narrative – Special Jury Prize: The New Cinderella (Eva Daoud, United Arab Emirates)

Best Student Short Documentary – 1st Prize: Lady of the Rosary (Sarah Rougani, Shorooq Shaheen, Qatar)

Best Student Short Documentary – 2nd Prize: Petty Dreams (Tariq Al Makki, Qatar)

Best Student Short Documentary – Special Jury Prize: Me In My Country (Shorooq Shaheen, Qatar)

Emirates Script Competition

Best Script – 1st Prize: Ebnat al Qadr, by Mohammed Al Hammadi

Best Script – 2nd Prize: Maktoob, by Amal Abdulla

Best Script – 3rd Prize: Fan Atlintiga’, by Fatma Al Mazrouei

Shorts Competition

Best Narrative Short: Album (Shiraz Fradi, Tunisia)

Narrative Short – Jury Special Mention: Rita (Fabio Grassadonia, Antonio Piazza, Italy)

Best Documentary Short: The City with a Dirty Face (Peter King, United Kingdom)

Best Documentary Short: Cinema Azadi (Mehdi Torfee, Iran)

Best Short from the Arab World: The Last Passenger (Mounes Khammar, Algeria)

Best Student Short – 1st Prize: The Fifth Column (Vatche Boulghourjian, Lebanon)

Best Student Short – 2nd Prize: The Birthday (Luiza Pârvu, Romania)

Best Student Short – 3rd Prize: Deaf Rock n’ Roll (Cristian Pascariu, Romania)

Best Animated Short: Tord & Tord (Niki Lindroth Von Bahr, Sweden)

Productions and co-productions from the following countries are eligible for the awards for films from the Arab world: Algeria, Bahrain, Comoros Islands, Djibouti, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Mauritania, Morocco, Oman, Palestine, Qatar, Saudi Arabia, Somalia, Sudan, Syria, Tunisia, UAE and Yemen.

Films in competition from the above-mentioned countries are eligible for all awards within their section.

Films in the Showcase contend for the Audience Choice Award.

festival guidedownload